Katedra Świętego Krzyża w Opolu i Katedra Boskiego Zbawiciela w Ostrawie

pl cz 1024x95

icona pdfRozwój współpracy transgranicznej przy odnowie katedry w Opolu i Ostrawie icona pdfRozvoj přeshraniční spolupráce při odnově katedrály v Opolí a Ostravě a v Opoli

Po dziesiątym koncercie

Szanowni Państwo,

Pani Julianna Trinczek (Petzuch), wykonała dla nas kolejny koncert z cyklu „Organowe Inspiracje - Muzyczna Trzynastka" w Parafii Katedralnej p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego.

Dzięki życzliwości ks. Waldemara Klingera, proboszcza Katedry Opolskiej możemy być świadkami i uczestnikami niezwykłego święta muzyki, podczas których wykonawcy i słuchacze łączą się w kontemplacji piękna. Od czasów starożytnych piękno było rozpoznawane jako jeden z atrybutów boskości obok dobra i prawdy.

Piękna tym razem mogliśmy posmakować dzięki Pani Julianna Trinczek (Petzuch), która swoją grą na organach wzbudziła w słuchaczach zachwyt – za co bardzo dziękujemy.

Wszystkim uczestnikom X koncertu dziękujemy za udział i już dziś zapraszamy na kolejny, który odbędzie się w ostatnią niedziele września o stałej godzinie.

Zapraszamy.

 

Organowe Inspiracje Muzyczna Trzynastka (koncert X)

Szanowni Państwo,

w Katedrze Opolskiej 29.08.2021r. o godz. 19.30  odbędzie się kolejny koncert z cyklu „Organowe Inspiracje - Muzyczna Trzynastka". Tym razem bohaterką kolejnego wydarzenia będzie Pani Julianna Trinczek (Petzuch), która zagra dla nas wyjątkowy koncert organowy w Parafii Katedralnej p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego.

Koncert na pewno przyczyni się do niezwykłego przeżycia artystycznego.

Dlatego bardzo serdecznie zapraszamy do uczestnictwa już w X koncercie.

Wstęp bezpłatny, dlatego tym chętniej zapraszamy naszych sympatyków oraz wszystkich, którzy cenią sobie piękno i sztukę.

Już w tę NIEDZIELĘ!

Szczegółowe informacje koncertu przekazujemy Państwu na plakacie, który został przygotowany w związku z tym wydarzeniem.

plakat katedra koncert 7

Dziękujemy za udział w IX koncercie

Szanowni Państwo

Szanowni Państwo,

dziękujemy wszystkim za udział w IX koncercie z cyklu "Organowe Inspiracje - Muzyczna Trzynastka".

Ideą wydarzenia jest między innymi propagowanie muzyki organowej i promocja najlepszych organistów z Opolszczyzny oraz krajowych ośrodków muzycznych.

Tym razem muzyka organowa zabrzmiała w Katedrze Opolskiej o niezwykłej historii. Za sprawą wybitnego organisty Pana Bogdana Stępnia. Artysta wprowadził organy w moc, którą można porównać do orkiestry, usłyszeliśmy możliwości kolorystyczne i dynamiczne tego instrumentu, wszystko było bardzo imponujące.

Cykl koncertów w ramach "Organowe Inspiracje - Muzyczna Trzynastka" skierowany jest zarówno do Opolan jak i do turystów. Stanowi znakomite urozmaicenie miasta Opole, wzbogaca mapę kulturalną i przyczynia się do promocji miasta jako jednego z najważniejszego centrów muzyki organowej na artystycznej mapie Śląska Opolskiego.

Serdecznie dziękujemy za udział w koncercie i już dzisiaj zapraszamy na X koncert do naszej Katedry Opolskiej, który odbędzie się w ostatnią niedziele sierpnia.

 

Organowe Inspiracje Muzyczna Trzynastka (koncert IX)

Szanowni Państwo.

Już po raz IX w niedzielę 25.07.2021r. o godz. 19.30 w opolskie katedrze rozbrzmiewać będzie muzyka organowa z cyklu "Organowe Inspiracje - Muzyczna Trzynastka".

Muzyka organowa zachwyca swoim pięknem i bogactwem barw. Jej wyjątkowość tkwi w instrumencie, jakim są organy, z których artyści wydobywają dźwięki, zaskakując zgromadzonych na koncercie słuchaczy. Z pewnością dopełnieniem tej wyjątkowej i podniosłej atmosfery jest również sacrum wnętrza świątyni, w której jest wykonywana.

Wykonawcą koncertu organowego będzie Pan Bogdan Stępień. Szczegółowe informacje odnośnie koncertu odnajdziemy na plakacie w tym celu przygotowanym.

Zapraszamy na koncert wszystkich miłośników muzyki organowej i nie tylko.

Wstęp na koncert jest wolny.

Serdecznie zapraszamy!

plakat katedra koncert 7

Po ósmym koncercie

Szanowni Państwo

Opole to miasto z bogatą tradycją muzyczną. Muzyka rozbrzmiewa w tym mieście szczególnie wyraźnie dzięki Krajowemu Festiwalowi Piosenki Polskiej. A od pewnego czasu jesteśmy też świadkami koncertów organowych w Katedrze Opolskiej, umożliwiając w ten sposób wszystkim melomanom obcowanie z muzyką wykonywaną na królewskim instrumencie, jakim niewątpliwie są organy, przybliżając również historię świątyni, bogactwo jej architektury.

Ideą organizacji koncertów muzyki organowej w Katedrze, jest podtrzymywanie tej wielowiekowej tradycji organowej oraz ogromny wyraz wdzięczności wszystkim ludziom wspierającym tę świątynię duchowo i materialnie.

Za nami kolejny koncert, który wykonała dla Państwa Pani Gabriela Czurlok, prezentując w sposób wirtuozowski wielki potencjał drzemiący w instrumencie, jakim są organy, za co bardzo serdecznie dziękujemy.

Dziękujemy wszystkim za udział w VIII koncercie z cyklu "Organowe Inspiracje - Muzyczna Trzynastka". I już dzisiaj zapraszamy na kolejny, który odbędzie się w ostatnią niedzielę lipca w naszej Katedrze Opolskiej.

Serdecznie zapraszamy.  

 

Organowe Inspiracje Muzyczna Trzynastka (koncert VIII)

Szanowni Państwo

W niedzielę 27.06.2021r. na godz. 19.30 zapraszamy do Katedry opolskiej na kolejny już koncert organowy pt. "Organowe Inspiracje - Muzyczna Trzynastka".

Na organach zagra Pani Gabriela Czurlok. Już dzisiaj z radością witamy w progach Katedry wybitną artystkę, która swoją obecnością uświetni VIII koncert, ale szczególnie wyrażamy naszą wdzięczność wszystkim wiernym melomanom oraz nowym miłośnikom święta muzyki organowej, dla których to działanie związane z organizacją koncertów zostało podjęte, jako nasza wdzięczność za ogromny wkład wielu osób w renowację tej świątyni.

„Muzyka organowa staje się językiem tam, gdzie milknie słowo”- powiedział Święty Jan Paweł II. Koncert, który odbędzie się w odrestaurowanym wnętrzu Katedry niech będzie doskonałą okazją by tego doświadczyć.

Zapraszamy wszystkich chętnych na koncert organowy – wstęp wolny.

plakat katedra koncert 7

Po siódmym koncercie

Kolejny koncert z serii "Organowe Inspiracje - Muzyczna Trzynastka" za nami

Organy to z pewnością najbardziej uduchowiony instrument muzyczny - o niepowtarzalnej budowie, dynamice i różnorodności barw. Śmiało możemy określił je mianem "król instrumentów" i z pewnością wielu miłośników tego instrumentu to potwierdzi. Stąd bardzo serdecznie dziękujemy Panu Łukaszowi Sadło za mistrzowski koncert oraz piękne doznania artystyczne.

Ks. proboszcz Waldemar Klinger w słowie wstępu do zebranych licznie słuchaczy w Katedrze opolskiej powiedział, że organy słusznie kojarzone są z muzyką liturgiczną, instrument ten ma wielu fanów również poza kościołem - wszak muzyka to dziedzina, która dotyka i wkrada się w różne aspekty naszego życia.

Jeśli do tej pory nie mieliście okazji uczestniczyć w koncercie organowym to zapewniamy, że warto. Ich brzmienie, aura, klimat jaki towarzyszy takim koncertom przenosi nas w inny świat - wobec którego trudno być obojętnym. Dlatego każdy choć raz w życiu powinien jej doświadczyć. Będąc w Opolu koniecznie wybierzcie się na koncert organowy.

Najbliższa okazja przypadać będzie już w ostatnią niedzielę czerwca - o szczegółach poinformujemy.

Zapraszamy!

 

Organowe Inspiracje Muzyczna Trzynastka (koncert VII)

Szanowni Państwo,
z wielką radością mamy zaszczyt zaprosić na kolejny koncert z cyklu 13 koncertów organowych, który odbędzie się w najbliższą niedzielę 13 czerwca br., o godz. 19.30.

Koncerty organowe stały się ważnym elementem życia muzycznego w murach odnowionej Katedry opolskiej. Dlatego już dzisiaj bardzo serdecznie zapraszamy na koncert muzyki dawnych mistrzów w wykonaniu Pana Łukasza Sadło.

Fantastyczny koncert możliwości instrumentu i umiejętności wykonawcy na pewno przyczynią się do niezwykłych przeżyć artystycznych. Muzyka rozwija zdolności intelektualne i wyobraźnię. Poprawia zdolność koncentracji i uczy cierpliwości oraz podnosi duchowo, inspiruje do pokonywania trudności i osiągania celów.

Dlatego już dzisiaj bardzo serdecznie zapraszamy do udziału w koncercie pn. "Organowe inspiracje -  Muzyczna trzynastka".

Po więcej szczegółów zapraszamy wszystkich zainteresowanych do przygotowanego plakatu na tę okoliczność.

plakat katedra koncert 7

Dziękujemy za udział w VI koncercie

W niedzielę, 30 maja w Katedrze Opolskiej odbył się szósty  koncert pn. "Organowe inspiracje - Muzyczna trzynastka".

W mistrzowski sposób w ciszy kościoła zabrzmiały dzieła wybitnych artystów. Uczestnicy koncertu usłyszeli utwory grane solowo na organach.

Miło było posłuchać muzyki skomponowanej przez mistrzów i wykonywanej przez mistrza Pana Michała Szostaka.

Koncert prowadził Pan Józef Chudalla, który z wielką pasją i entuzjazmem dopełnił swoimi komentarzami przygotowany i przedstawiony przez artystę program koncertu. Występ wzbudził entuzjastyczne reakcje publiczności, a wirtuoz został nagrodzony owacją na stojąco. Piękna muzyka osadzona w równie pięknym wnętrzu jakim jest kościół powoduje, że nikt nie pozostaje na nią obojętny.

Koncert dostarczył słuchaczom niezapomnianych wrażeń. Była to prawdziwa muzyczna uczta dla melomanów, ale też dla tych, którzy uczą się słuchać i odbierać niełatwą muzykę, jaką jest muzyka organowa.

 

Koncert zaplanowany na 25 kwietnia 2021 r. - odwołany

W związku z poważną sytuacją epidemiczną w kraju, parafia katedralna pw. Podwyższenia Krzyża Świętego - odwołuje koncert organowy pt. "Organowe Inspiracje - Muzyczna Trzynastka", który miał się odbyć 25 kwietnia br.

Serdecznie przepraszamy.

Do góry