Katedra Świętego Krzyża w Opolu i Katedra Boskiego Zbawiciela w Ostrawie

pl cz 1024x95

icona pdfRozwój współpracy transgranicznej przy odnowie katedry w Opolu i Ostrawie icona pdfRozvoj přeshraniční spolupráce při odnově katedrály v Opolí a Ostravě a v Opoli

Po jedenastym koncercie

Szanowni Państwo!

26 września br. w świątyni Katedry Opolskiej miał miejsce XI koncert organowy z cyklu „Organowe Inspiracje - Muzyczna Trzynastka". Za sprawą Pani Marioli BRZOSKA rozbrzmiewały dźwięki utworów, które przenikając gotyckie mury nabierały dodatkowego piękna. Wyrażamy naszą ogromną wdzięczność, że w czasie pandemii, kiedy liczba wydarzeń kulturalnych została znacznie ograniczona opolanie mają okazję słuchać muzyki na żywo w wyjątkowo pięknym, gotyckim wnętrzu kościoła za sprawą tak wyjątkowej wykonawczyni. Miło jest posłuchać muzyki skomponowanej przez mistrzów i wykonywanej przez mistrzów.

Dla organizatorów tego cyklu to wielka sprawa, że są ludzie, którzy chcą posłuchać muzyki organowej, że to muzyczne wydarzenie ma także swoich słuchaczy spośród opolan i nie tylko.

Myślimy, że cała renowacja wnętrza Katedry, jest szczególną okazją do wyrażenia za sprawą koncertów naszej wdzięczność, wszystkim przyjaciołom i sympatykom pięknie odrestaurowanej świątyni.

Dziękujemy Wam za waszą życzliwość, ofiarność oraz obecność.

Wszystkim uczestnikom XI koncertu dziękujemy za udział i już dziś zapraszamy na kolejny, który odbędzie się w ostatnią niedzielę listopada.

Serdecznie zapraszamy!

 

Organowe Inspiracje Muzyczna Trzynastka (koncert XI)

Szanowni Państwo,

w Katedrze Opolskiej 26.09.2021 r. o godz. 19.30 odbędzie się kolejny koncert z cyklu „Organowe Inspiracje - Muzyczna Trzynastka". Zapraszam do wysłuchania pięknego koncertu na organach. Muzyka organowa to już klasyka i to z "najwyższej półki". Jest piękna i nie przemija, jest zawsze aktualna. A słuchając jej we wnętrzach katedry, a nie na sali koncertowej nabiera zupełnie innego brzmienia. Tym razem wykonawczynią koncertu będzie Pani Mariola BRZOSKA, która sprawi, że w murach pięknej świątyni usłyszymy wspaniałą muzykę organową.

Wstęp na koncerty jest wolny.

Serdecznie zapraszamy!

Program XI koncertu w szczegółach umieściliśmy na plakacie.

plakat katedra koncert 11

Po dziesiątym koncercie

Szanowni Państwo,

Pani Julianna Trinczek (Petzuch), wykonała dla nas kolejny koncert z cyklu „Organowe Inspiracje - Muzyczna Trzynastka" w Parafii Katedralnej p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego.

Dzięki życzliwości ks. Waldemara Klingera, proboszcza Katedry Opolskiej możemy być świadkami i uczestnikami niezwykłego święta muzyki, podczas których wykonawcy i słuchacze łączą się w kontemplacji piękna. Od czasów starożytnych piękno było rozpoznawane jako jeden z atrybutów boskości obok dobra i prawdy.

Piękna tym razem mogliśmy posmakować dzięki Pani Julianna Trinczek (Petzuch), która swoją grą na organach wzbudziła w słuchaczach zachwyt – za co bardzo dziękujemy.

Wszystkim uczestnikom X koncertu dziękujemy za udział i już dziś zapraszamy na kolejny, który odbędzie się w ostatnią niedziele września o stałej godzinie.

Zapraszamy.

 

Organowe Inspiracje Muzyczna Trzynastka (koncert X)

Szanowni Państwo,

w Katedrze Opolskiej 29.08.2021r. o godz. 19.30  odbędzie się kolejny koncert z cyklu „Organowe Inspiracje - Muzyczna Trzynastka". Tym razem bohaterką kolejnego wydarzenia będzie Pani Julianna Trinczek (Petzuch), która zagra dla nas wyjątkowy koncert organowy w Parafii Katedralnej p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego.

Koncert na pewno przyczyni się do niezwykłego przeżycia artystycznego.

Dlatego bardzo serdecznie zapraszamy do uczestnictwa już w X koncercie.

Wstęp bezpłatny, dlatego tym chętniej zapraszamy naszych sympatyków oraz wszystkich, którzy cenią sobie piękno i sztukę.

Już w tę NIEDZIELĘ!

Szczegółowe informacje koncertu przekazujemy Państwu na plakacie, który został przygotowany w związku z tym wydarzeniem.

plakat katedra koncert 7

Dziękujemy za udział w IX koncercie

Szanowni Państwo

Szanowni Państwo,

dziękujemy wszystkim za udział w IX koncercie z cyklu "Organowe Inspiracje - Muzyczna Trzynastka".

Ideą wydarzenia jest między innymi propagowanie muzyki organowej i promocja najlepszych organistów z Opolszczyzny oraz krajowych ośrodków muzycznych.

Tym razem muzyka organowa zabrzmiała w Katedrze Opolskiej o niezwykłej historii. Za sprawą wybitnego organisty Pana Bogdana Stępnia. Artysta wprowadził organy w moc, którą można porównać do orkiestry, usłyszeliśmy możliwości kolorystyczne i dynamiczne tego instrumentu, wszystko było bardzo imponujące.

Cykl koncertów w ramach "Organowe Inspiracje - Muzyczna Trzynastka" skierowany jest zarówno do Opolan jak i do turystów. Stanowi znakomite urozmaicenie miasta Opole, wzbogaca mapę kulturalną i przyczynia się do promocji miasta jako jednego z najważniejszego centrów muzyki organowej na artystycznej mapie Śląska Opolskiego.

Serdecznie dziękujemy za udział w koncercie i już dzisiaj zapraszamy na X koncert do naszej Katedry Opolskiej, który odbędzie się w ostatnią niedziele sierpnia.

 

Organowe Inspiracje Muzyczna Trzynastka (koncert IX)

Szanowni Państwo.

Już po raz IX w niedzielę 25.07.2021r. o godz. 19.30 w opolskie katedrze rozbrzmiewać będzie muzyka organowa z cyklu "Organowe Inspiracje - Muzyczna Trzynastka".

Muzyka organowa zachwyca swoim pięknem i bogactwem barw. Jej wyjątkowość tkwi w instrumencie, jakim są organy, z których artyści wydobywają dźwięki, zaskakując zgromadzonych na koncercie słuchaczy. Z pewnością dopełnieniem tej wyjątkowej i podniosłej atmosfery jest również sacrum wnętrza świątyni, w której jest wykonywana.

Wykonawcą koncertu organowego będzie Pan Bogdan Stępień. Szczegółowe informacje odnośnie koncertu odnajdziemy na plakacie w tym celu przygotowanym.

Zapraszamy na koncert wszystkich miłośników muzyki organowej i nie tylko.

Wstęp na koncert jest wolny.

Serdecznie zapraszamy!

plakat katedra koncert 7

Po ósmym koncercie

Szanowni Państwo

Opole to miasto z bogatą tradycją muzyczną. Muzyka rozbrzmiewa w tym mieście szczególnie wyraźnie dzięki Krajowemu Festiwalowi Piosenki Polskiej. A od pewnego czasu jesteśmy też świadkami koncertów organowych w Katedrze Opolskiej, umożliwiając w ten sposób wszystkim melomanom obcowanie z muzyką wykonywaną na królewskim instrumencie, jakim niewątpliwie są organy, przybliżając również historię świątyni, bogactwo jej architektury.

Ideą organizacji koncertów muzyki organowej w Katedrze, jest podtrzymywanie tej wielowiekowej tradycji organowej oraz ogromny wyraz wdzięczności wszystkim ludziom wspierającym tę świątynię duchowo i materialnie.

Za nami kolejny koncert, który wykonała dla Państwa Pani Gabriela Czurlok, prezentując w sposób wirtuozowski wielki potencjał drzemiący w instrumencie, jakim są organy, za co bardzo serdecznie dziękujemy.

Dziękujemy wszystkim za udział w VIII koncercie z cyklu "Organowe Inspiracje - Muzyczna Trzynastka". I już dzisiaj zapraszamy na kolejny, który odbędzie się w ostatnią niedzielę lipca w naszej Katedrze Opolskiej.

Serdecznie zapraszamy.  

 

Organowe Inspiracje Muzyczna Trzynastka (koncert VIII)

Szanowni Państwo

W niedzielę 27.06.2021r. na godz. 19.30 zapraszamy do Katedry opolskiej na kolejny już koncert organowy pt. "Organowe Inspiracje - Muzyczna Trzynastka".

Na organach zagra Pani Gabriela Czurlok. Już dzisiaj z radością witamy w progach Katedry wybitną artystkę, która swoją obecnością uświetni VIII koncert, ale szczególnie wyrażamy naszą wdzięczność wszystkim wiernym melomanom oraz nowym miłośnikom święta muzyki organowej, dla których to działanie związane z organizacją koncertów zostało podjęte, jako nasza wdzięczność za ogromny wkład wielu osób w renowację tej świątyni.

„Muzyka organowa staje się językiem tam, gdzie milknie słowo”- powiedział Święty Jan Paweł II. Koncert, który odbędzie się w odrestaurowanym wnętrzu Katedry niech będzie doskonałą okazją by tego doświadczyć.

Zapraszamy wszystkich chętnych na koncert organowy – wstęp wolny.

plakat katedra koncert 7

Po siódmym koncercie

Kolejny koncert z serii "Organowe Inspiracje - Muzyczna Trzynastka" za nami

Organy to z pewnością najbardziej uduchowiony instrument muzyczny - o niepowtarzalnej budowie, dynamice i różnorodności barw. Śmiało możemy określił je mianem "król instrumentów" i z pewnością wielu miłośników tego instrumentu to potwierdzi. Stąd bardzo serdecznie dziękujemy Panu Łukaszowi Sadło za mistrzowski koncert oraz piękne doznania artystyczne.

Ks. proboszcz Waldemar Klinger w słowie wstępu do zebranych licznie słuchaczy w Katedrze opolskiej powiedział, że organy słusznie kojarzone są z muzyką liturgiczną, instrument ten ma wielu fanów również poza kościołem - wszak muzyka to dziedzina, która dotyka i wkrada się w różne aspekty naszego życia.

Jeśli do tej pory nie mieliście okazji uczestniczyć w koncercie organowym to zapewniamy, że warto. Ich brzmienie, aura, klimat jaki towarzyszy takim koncertom przenosi nas w inny świat - wobec którego trudno być obojętnym. Dlatego każdy choć raz w życiu powinien jej doświadczyć. Będąc w Opolu koniecznie wybierzcie się na koncert organowy.

Najbliższa okazja przypadać będzie już w ostatnią niedzielę czerwca - o szczegółach poinformujemy.

Zapraszamy!

 

Organowe Inspiracje Muzyczna Trzynastka (koncert VII)

Szanowni Państwo,
z wielką radością mamy zaszczyt zaprosić na kolejny koncert z cyklu 13 koncertów organowych, który odbędzie się w najbliższą niedzielę 13 czerwca br., o godz. 19.30.

Koncerty organowe stały się ważnym elementem życia muzycznego w murach odnowionej Katedry opolskiej. Dlatego już dzisiaj bardzo serdecznie zapraszamy na koncert muzyki dawnych mistrzów w wykonaniu Pana Łukasza Sadło.

Fantastyczny koncert możliwości instrumentu i umiejętności wykonawcy na pewno przyczynią się do niezwykłych przeżyć artystycznych. Muzyka rozwija zdolności intelektualne i wyobraźnię. Poprawia zdolność koncentracji i uczy cierpliwości oraz podnosi duchowo, inspiruje do pokonywania trudności i osiągania celów.

Dlatego już dzisiaj bardzo serdecznie zapraszamy do udziału w koncercie pn. "Organowe inspiracje -  Muzyczna trzynastka".

Po więcej szczegółów zapraszamy wszystkich zainteresowanych do przygotowanego plakatu na tę okoliczność.

plakat katedra koncert 7

Do góry