Folder Prac - Katedra 2015-2018

Zachęcamy do obejrzenia folderu wykonywanych prac w latach 2015-2018. 

 

Walne Zgromadzenie Kapituły 2020

Z racji ogłoszonej pandemii oraz zaostrzeń wprowadzonych przez Ministerstwo Zdrowia Zgromadzenie Zarządu oraz Walne Zgromadzenie Kapituły Odnowy Katedry przewidziane na przełom marca i kwietnia nie odbyło się z uzasadnionych powodów. Dlatego też Prezydium Kapituły podjęło decyzję by sprawozdania z wykonanych prac, podjęte lub zakończone projekty i inicjatywy, które co roku prezentowane są na obu zgromadzeniach wysłać do zainteresowanych i członków Kapituły listownie, pocztą tradycyjną. 

Poniżej podane są linki do strony Renowacji Katedry, gdzie można znaleźć różnorodne informacji z przebiegu prac.

https://renowacja.katedraopolska.pl/ - Główna strona renowacji Katedry Opolskiej.

Natomiast https://renowacja.katedraopolska.pl/wykaz-projektow/  jest stroną, na której można znaleźć zestawienie dotychczasowych projektów i dotacji, które zostały przyznane.

Najnowszą pozycją, która została wydana dzięki dofinansowaniu z projektu RPO jest naukowa publikacja dotycząca badań nad ścianami Katedry, jej przebudowy i ciekawostek odkrytych podczas renowacji. Można by powiedzieć, że te odkrycia to taka nasza opolska "żółta ciżemka" znaleziona pod tynkami ścian katedry, o której istnieniu nikt nie wiedział.

Publikację tę można znaleźć klikając na poniższy link: https://renowacja.katedraopolska.pl/wp-content/uploads/2020/08/Historia-zapisana-w-murach_compressed.pdf

Niedługo ukaże się również przepiękny album dokumentujący zdjęciami tę historyczną renowację naszej Katedry.

Po zakończeniu prac na sklepieniu Katedry zawieszono stylizowane lampy oświetleniowe. Natomiast po wnikliwej analizie i konsultacjach p.poż. zostały zamontowane lampy ewakuacyjne (zielone światełka sygnalizują umiejscowienie lamp – wewnątrz koła oświetlenia głównego katedry). Zakończono również renowację wszystkich drzwi Katedry wraz z ich zamkami.

Zmodyfikowano system nagłaśniający oraz poprowadzono w ścianach kable do systemu pętli indukcyjnej wspomagającej dźwięk dla osób niedosłyszących (dla potrzebujących, słuchawki wspomagające system są dostępne w zakrystii). System ten pozwala również używać mikrofon bezprzewodowy w obrębie Katedry i poza jej murami, dzięki czemu eliminuje się konieczność noszenia tub i wzmacniaczy podczas uroczystości odbywających się wokół Katedry.

W Katedrze pojawił się system przewodników audio oraz stojaki z kodami QR. Po zeskanowaniu kodu odpowiednią aplikacją w telefonie lub po wypożyczeniu słuchawek można odsłuchać nagrań o wybranych miejscach w Katedrze. Nagrania zrobione są w czterech wersjach językowych (polskim, niemieckim, czeskim, angielskim). Słuchawki będą dostępne w punkcie informacji turystycznej, który powstaje w południowym przedsionku Katedry (wejście od ul. Koraszewskiego).

Dziękując z serca za dotychczasowe ogromne wsparcie zachęcamy Państwa do dalszego propagowania dzieła renowacji Katedry Opolskiej, gdyż realizując w tej chwili już 30 projekt widzimy, że potrzeby wciąż są ogromne.           

Pamiętając w modlitwie,

p. Adam Feusette, Lider Kapituły Odnowy Katedry

ks. dr Waldemar Klinger, Proboszcz Parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Opolu 

Cegiełki Wdzięczności

Nasza ponad 800-letnia Katedra Opolska pięknieje. A dzieje się to dlatego, że wiele osób włączyło się w różnoraki sposób w jej renowację. Wchodząc do wnętrza zachwyca jej piękno i majestat. Rusztowania zniknęły, a historię jej dziejów widać teraz w odsłoniętych murach. W przeszłości pożary nigdy nie zdołały jej całkowicie zniszczyć i za każdym razem podnosiła się wsparta rękami tych, którzy widzieli w niej tętniące serce miasta. 

Podobnie jest i dzisiaj. Gdy zdecydowano się na jej całkowitą renowację nie zabrakło ludzi dobrej woli, którzy zechcieli wesprzeć to historyczne dzieło. Od 2015 roku wielu hojnych darczyńców wspiera choćby i "wdowim groszem" regotyzację Katedry w Opolu. Dlatego też członkowie Kapituły Odnowy Katedry, nie mogąc jednak zaprosić wszystkich, postanowili podziękować choćby niektórym, za ten nieoceniony wkład. Spotkanie odbyło sie w Katedrze, przed Świętami Bożego Narodzenia 2019 roku, gdzie biskup ordynariusz Andrzej Czaja, wraz z przedstawicielami Kapituły, wręczył tzw "Cegiełki Wdzięczności" wraz z certyfikatem poświadczającym ich nadanie.

Każda z "Cegiełek" zawiera maleńki odłamek cegły pozyskany ze ściany Katedry podczas prac renowacyjnych. Ma on przypominać, że choć jedna cegła sama domu nie stworzy to jednak każda jest tak samo ważna i ma swoje konkretne miejsce w strukturze każdej budowli.   

 Z całego serca dziękujemy każdemu, kto w jakikolwiek sposób - materialnie, bądź duchowo - przyczynił się do jej obecnego wyglądu.

Serdecznie zapraszamy do obejrzenia zdjęć:

Koncert na rzecz Katedry

Zapraszamy wszystkich miłośników dobrej muzyki!

Urszula i jej akustyczne trio,

a także Anna Maria Mbayo z repertuarem piosenek Czesława Niemena

to atrakcje koncertu charytatywnego na rzecz opolskiej katedry,

który odbędzie się w niedzielę 27 października w auli Wydziału Teologicznego UO.

Koszt Biletów-cegiełek to odpowiednio: 30, 40 i 60 zł.

Od poniedziałku można je kupić w trzech punktach: kancelarii parafii katedralnej, w furcie opolskiej Kurii Diecezjalnej oraz portierni Wydziału Teologicznego UO.

Całkowity dochód zostanie przeznaczony na rzecz renowacji opolskiej katedry.

Telefon do kontaktu 664 477 422.

Szczegółowe informacje http://wk.diecezja.opole.pl/index.php/aktualnosci/658-urszula-wystapi-dla-opolskiej-katedry 

Urszula.jpg

Milion dla Katedry

28 sierpnia 2019 Zakład Komunalny w Opolu przekazał dotację w wysokości 1 miliona złotych na wsparcie remontu Katedry. Jest to ogromna pomoc gdyż wciąż trwają prace we wnętrzu Katedry przy renowacji filarów północnych oraz na ścianie prezbiterium. Spotkanie i wręczenie symbolicznego czeku odbyło się w Ratuszu.

 

 

Koncert DŻEM i Ani Deko

 

To był wspaniały wieczór, a mróz na dworze nie osłabił zapału fanów dobrej muzyki. Prezentujemy kilka zdjęć by przypomnieć atmosferę tego wydarzenia:

KONCERT na rzecz Odnowy Katedry Opolskiej!

Serdecznie zapraszamy na koncert styczniowy! 

Zaproszeni goście to zespół DŻEM i Ania Deko. Cegiełki są do nabycia w budynku Sądu Biskupiego Kurii Opolskiej przy ulicy Książąt Opolskich 19; kancelarii parafialnej Katedry: Plac Katedralny 2 oraz na Wydziale Teologicznym: ul. Drzymały 1a.

Cegiełki możan zakupić w cenie: 60 zł, 50 zł, i 30 zł (cena zależy od bliskości do sceny). 

Szczegółowe informacje na plakacie oraz na stronie: https://www.opole.pl/wydarzenie/koncert-charytatywny-na-rzecz-opolskiej-katedry/ 

IMG 20190104 WA0000

 

Koncerty na rzecz odnowy Katedry!

Już minęło trochę czasu od ostatniego koncertu na rzecz odnowy Katedry Opolskiej. Chcemy je przypomnieć, żeby dać przedsmak kolejnego koncertu, który odbędzie się już wkrótce, w styczniu. Tylko czekać. Zapraszamy serdecznie. Wszystkie informacje pojawią się na stronie już niedługo.

http://katedraopolska.pl/aktualnosci/47-2017/194-wielcy-arty%C5%9Bci-dla-naszej-katedry.html 

http://wk.diecezja.opole.pl/index.php/aktualnosci/524-koncert-tgd-kukulskiej-i-cello-brothers-na-rzecz-katedry

Ważna informacja - można przekazać 1% podatku z tego co i tak prawnie należy do Państwa Polskiego ale może być naszą decyzją użyte inaczej! 

http://katedraopolska.pl/aktualnosci/47-2017/180-wa%C5%BCna-informacja.html

Pozdrawiamy świątecznie, życząc wielu łask Bożych od Nowonarodzonego Jezusa. 

Dotacja na odnowę Katedry

Dnia 26 listopada 2018 roku w Kurii Diecezjalnej w Opolu, w obecności biskupa opolskiego Andrzeja Czai, prezydenta Miasta Opola Arkadiusza Wiśniewskiego oraz zaproszonych gości Marszałek Województwa Opolskiego Andrzej Buła wraz z Członkiem Zarządu Województwa Opolskiego Szymonem Ogłazą oraz ks. Waldemarem Klingerem, proboszczem parafii katedralnej pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Opolu, podpisali umowę o przyznaniu dotacji na renowację Katedry Opolskiej. Wysokość dotacji wynosi 1 200 000,00 zł. przy wkładzie własnym parafii w wysokości 800 000,00 zł. 

Więcej
Do góry