21
Mar
Autor: ks. Daniel,
Utworzono: 21 marzec 2017

W sobotę 1 kwietnia o godz. 19.30 w naszej katedrze zostanie wystawiona opera Giacomo Pucciniego «Siostra Angelica». Inicjatywa ta jest owocem współpracy Kapituły Odnowy Katedry z Filharmonią Opolską im. Józefa Elsnera. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął m.in. Biskup Opolski Andrzej Czaja. Wstęp na spektakl jest bezpłatny. W trakcie jego trwania odbędzie się kwesta na rzecz renowacji katedry.

21
Mar
Autor: ks. Daniel,
Utworzono: 21 marzec 2017

Spotkanie “Modlitwa Taize” rozpocznie się 28 marca nabożeństwem o godzinie 19.00 w kościele seminaryjno-akademickim w Opolu, a następnie kontynuowane będzie w duszpasterstwie Resurrexit. Więcej informacji znajduje się na plakacie i facebooku: https://www.facebook.com/events/592029190967415/?__mref=mb

02
Lut
Autor: ks. Daniel,
Utworzono: 02 luty 2017

   Pierwszy czwartek miesiąca był bardzo bogaty w życiu liturgicznym i duszpasterskim w Kościele katolickim w ogóle, a już szczególnie w naszej parafii: oto w Święto Ofiarowania Pańskiego (tzw. Święto Matki Bożej Gromnicznej), które jest obchodzone również jako Dzień Życia Konsekrowanego w naszej katedralnej parafii poświecono kopię obrazu Matki Bożej Opolskiej, która będzie peregrynowała po parafiach miasta Opola!

Podczas wieczornej Mszy Św. modliliśmy się za osoby życia konsekrowanego (ojcowie, siostry, bracia zakonni, dziewice i wdowy konsekrowane), o powołania do kapłaństwa, a także o odnowienie duchowe dla mieszkańców naszego miasta, o wzrost wiary, nadziei i miłości! Dzieło peregrynacji kopii obrazu Opolskiej Pani wpisuje się w wydarzenia obchodzonego w tym roku 800-lecia miasta Opola!

Opolska Pani Tyś naszą Matką!!!

01
Lut
Autor: ks. Daniel,
Utworzono: 01 luty 2017

   0621 opole 12 lutego (czwartek) 2017 r. w katedrze w czasie Mszy Św. o godz. 18.30 ks. bp ordynariusz Andrzej Czaja dokona poświęcenia kopii wizerunku Matki Bożej Opolskiej, która będzie pielgrzymować po parafiach naszego miasta.
   W ramach obchodów 800 lat miasta Opola, chcemy przez wstawiennictwo naszej Opolskiej Pani, prosić Boga o dar wiary dla mieszkańców naszego miasta, ukazując na nowo wartość matczynej opieki nad każdym człowiekiem. Ufamy, że czas peregrynacji odświeży i uwrażliwi na wielki dar, jakim jest posiadanie cudownego obrazu Matki Bożej Opolskiej, ukoronowanego przez św. Jana Pawła II na Górze św. Anny 21 czerwca 1983 r.
   Ta pierwsza w historii naszego miasta peregrynacja kopii obrazu Matki Bożej Opolskiej ma być wyrazem głębokiej ufności, jaką pokładamy w orędownictwie Matki naszego Pana. Wszak wołamy: Opolska Pani Tyś naszą Matką! Tak jak trzysta lat temu (1702 r.) wstawiennictwo Maryi zahamowało zarazę w naszym mieście, tak i dzisiaj z ufnością spoglądamy w oblicze Matki Bożej, by ochroniła nas, nasze rodziny i nasze miasto od współczesnych zagrożeń dewastujących życie religijno-moralne mieszkańców Opola.
  Zwieńczeniem peregrynacji kopii obrazu Matki Bożej Opolskiej będzie uroczysta Msza Św. 24 czerwca 2017 r. W czasie Mszy Św. Biskup Ordynariusz zawierzy nasze miasto opiece naszej Patronki! Z tej racji, że oryginał obrazu znajduje się w naszym kościele, zapraszamy 21. dnia każdego miesiąca na różańcową modlitwę wdzięczności. W naszej parafii szczególny czas modlitwy, zwieńczający czas peregrynacji, chcemy przeżyć w dniach: 18.06 – 24.06.2017 r. Punktem kulminacyjnym będzie Msza Św. odpustowa 24.06.2017 r.

24
Sty
Autor: ks. Daniel,
Utworzono: 24 styczeń 2017

Przy każdej parafii działa grupa Dzieci Maryi. Nie inaczej jest u nas - grupa Marianek służy, modli się, śpiewa, gra w kościele i nie tylko, na mszach i nabożeństwach. Młode dziewczyny, które chcą dorastać pod szczególną opieką Maryi i na Jej wzór, ożywiają życie religijne i duszpasterskie naszej parafii!!! Oto kilka zdjęć z życia grupy Dzieci Maryi naszej parafii:

10
Gru
Autor: ks. Daniel,
Utworzono: 19 listopad 2016

  

MSZA ŚWIĘTA FAMILIJNA

   Wychodząc na przeciw oczekiwaniom wielu rodzin naszej parafii, od pierwszej niedzieli adwentu w naszym kościele o 12.00 odprawiana będzie Msza Św. familijna. Będzie ona skierowana w szczególności do rodziców z małymi dziećmi i w wieku szkoły podstawowej! Zapraszamy rodziców do współtworzenia liturgii m.in. przez włączenie sie w Liturgię Słowa, czy Przygotowanie darów ofiarnych. Niech ten czas niedzielnej Mszy Świętej będzie spędzony z rodziną, by umacniała się Bożym błogosławieństwem.

10
Gru
Autor: ks. Daniel,
Utworzono: 10 grudzień 2016

unnamed    Biskup Opolski Andrzej Czaja wpisując się w obchody 800-lecia Miasta Opola serdecznie zaprasza wszystkich twórców muzyki liturgicznej do wzięcia udziału w konkursie kompozytorskim na śpiew ku czci Matki Bożej Opolskiej. Przedmiotem konkursu jest nowopowstały tekst i melodia pieśni wraz z harmonizacją. Najlepsze śpiewy zostaną nagrodzone i wprowadzone do repertuaru liturgicznego. Pierwsze wykonanie pieśni będzie miało miejsce podczas uroczystej mszy świętej 21 czerwca 2017 r. Organizatorami Konkursu kompozytorskiego są Diecezjalny Instytut Muzyki Kościelnej oraz Muzykologia Uniwersytetu Opolskiego.
Prace należy nadsyłać do 31 marca 2017 r. na adres: Diecezjalny Instytut Muzyki Kościelnej, ul. Grunwaldzka 7, 45-054 Opole; z dopiskiem: Konkurs kompozytorski.

Regulamin konkursu (PDF)

 

07
Gru
Autor: ks. Daniel,
Utworzono: 07 grudzień 2016

W II Niedzielę Adwentu bp Paweł Stobrawa ustanowił nowych szafarzy dla różnych parafii naszej diecezji, wśród z nich znalazł się również nasz parafianin: Pan Jan Gamroth, pracownik naszej parafialnej kancelarii. Gratulujemy i życzymy Bożego wsparcia w posłudze niesienia Jezusa Eucharystycznego drugiemu człowiekowi!

A oto kilka zdjęć z tej uroczystości (źródło: Opolski Gość Niedzielny):

 

25
Lis
Autor: ks. Daniel,
Utworzono: 25 listopad 2016

   W czwartkowy wieczór w auli Wyższego Międzydiecezjalnego Seminarium Duchownego w Opolu odbył sie koncert Sylwii Grzeszczak. Cel szczytny, gdyż dochód z tego koncertu został przekazany na renowację naszej katedry. Aula była wypełniona po brzegi zarówno fanami piosenkarki, jak również darczyńcami, którzy wspierają remont naszego kościoła! Przed koncertem odbyła się licytacja różnych gadżetów związanych z polskimi sportowcami. Zebrane pieniądze również zostały przekazane na renowacje! Dziękujemy za wspracie podejmowanych działań.

A oto kilka zdjęć z koncertu (źródło: Gość Niedzielny, Opole):

21
Lis
Autor: ks. Daniel,
Utworzono: 21 listopad 2016

Sobota, 18.11.2017r., była dniem bardzo intensywnym dla naszych ministrantów. Od samego rana byli bardzo aktywni: Do południa brali udział w dekanalnych rozgrywkach piłki nożnej, a wieczorem, w wigilię Uroczystości Chrystusa Króla, obchodzili swoje coroczne święto! O 18.30 w katedrze została odprawiona w ich intencji Msza Św., podczas której do grona Liturgicznej Służby Ołtarza zostali przyłączeni kolejni ministranci. Po mszy razem ze swoimi rodzicami świętowali przy wspólnym stole w Domu katechetycznym!

Oto kilka zdjęć z tego intensywnego ministranckiego dnia:

Do góry